Navigace

Obsah

SOUTĚŽ ASEKOLU - AKTIVNÍ OBEC 2018

Typ: ostatní
Město Příbor je přihlášeno do soutěže společnosti Asekol, která zajišťuje sběr, dopravu a recyklací elektrospotřebičů. Za propagaci a informovanost obyvatel již máme plný počet bodů – počítaly se články v Měsíčníku města Příbora, na webu ŽP a na sociálních sítích. Zda vyhrajeme peněžitou odměnu ve výši 20.000 Kč nyní závisí na množství drobných elektrospotřebičů, které do 30.9.2018 nasbíráme do červených kontejnerů. Proto se obracíme na Vás, občany města, s žádostí, abyste do tohoto data odevzdali nepotřebné drobné elektro do dvou červených nádob umístěných na sídlišti U Tatry, na ulici Choráze za obchodem a u křižovatky ulice Dukelské a Sv. Čecha. Mnozí z nás dostanou novou rychlovarnou konvici či fén a ten starý ještě schovají do sklepa či na půdu a většinou tento spotřebič již stejně nepoužívají. Je lepší dosloužilý přístroj odevzdat k recyklaci a nyní je na to ta správná doba. Každý může přispět svou troškou pro dobrou věc a společně získat peněžitou odměnu, kterou město samozřejmě použije na vylepšení sběrných míst či pořízení nádob, biosáčků či jiných potřeb odpadového hospodářství města, kterými se snaží Vám třídění odpadů usnadnit a maximálně zpříjemnit. Děkujeme, že se zapojíte.

Proč je důležité třídit staré elektro?

Třídění odpadu je u nás už téměř běžná věc. Víme co se starým papírem, plasty i sklem. Přesto ale mnozí z nás zapomínají při úklidu vyčlenit staré elektro. Spotřebiče přitom obsahují nebezpečné látky jako například rtuť, olovo nebo kadmium. Ty se na klasické skládce uvolňují do půdy, vody a ovzduší a poškozují tím životní prostředí. Pokud ale vhodíte drobné elektro do červených kontejnerů, poputují přímo do recyklační linky, kde se z nich pomocí různých separací získávají původní suroviny a materiály ke znovuvyužití.

Kde jsou červené kontejnery, zjistíte na www.cervenekontejnery.cz. U nás v Příboře je najdete na ulici Dukelské a Choráze.

 

Věděli jste, že:

Nejčastěji do červených kontejnerů vyhazujeme varné konvice?

V uplynulém roce lidé ve třech čtvrtinách případů vhazovali do červených kontejnerů elektro vyrobené před rokem 2005?

Češi za loňský rok vyhodili v průměru na osobu 1,89 kg elektra? V porovnání s ostatními zeměmi ale nejsme žádní rekordmani. Například v Norsku činí roční zpětný odběr elektrozařízení až 30 kg na osobu.

Zpětným odběrem jednoho kusu tiskárny dojde ke snížení produkce nebezpečných odpadů o 36 kilogramů? Stejné množství nebezpečného odpadu vyprodukuje za rok 9 domácností.

 

Češi používají jeden mobilní telefon v průměru 12-18 měsíců?

Elektronická hračka je nejčastěji vyhazovaným elektrozařízením do směsného odpadu a má také největší spotřebu baterií? Tomu odpovídá také fakt, že v domácnostech patří k nejkupovanějším zařízením. Nejméně polovina Čechů koupí elektronickou hračku jednou za rok.

Zpětným odběrem jedné televize se sníží produkce skleníkových plynů, protože není vyprodukováno 44 kilogramů CO2? Stejné množství CO2 vyprodukuje automobil, který ujede vzdálenost mezi Prahou a Ostravou. 

 

 

Co patří do červených kontejnerů?

  • mobilní telefony, vysílačky, navigace;
  • přehrávače mp3, diskmany, rádia;
  • notebooky, klávesnice, myši;
  • baterie a nabíječky,
  • kalkulačky, budíky;
  • elektronické hračky, auta na vysílačku, roboti;
  • menší kuchyňské spotřebiče (šlehače, toustovače, mixéry, drtiče ledu, rychlovarné konvice aj.);
  • fény a kulmy, elektrické kartáčky, holicí strojky;
  • žehličky, ruční vysavače;
  • další elektrospotřebiče do velikosti 40 × 50 centimetrů.

 

 Zdroj web ASEKOL.CZ


Vytvořeno: 29. 8. 2018
Poslední aktualizace: 29. 8. 2018 16:31
Autor: Správce Webu