Obsah
Plasty
Patří do žlutého kontejneru. V průměrné české popelnici zabírají nejvíc místa ze všech odpadů, proto je nejenom důležité jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením. V některých městech a obcích se spolu s pastovým odpadem třídí i nápojové kartony. Záleží na podmínkách a technickém vybavení třídících linek v okolí. Proto je důležité sledovat nálepky na jednotlivých kontejnerech. Mimo níže uvedených značek do těchto kontejnerů můžete vyhazovat i odpady označení číslem 7.
- ŽLUTÉ kontejnery - na plasty (u kelímků např. od jogurtů i s víčky), nápojové kartony od mléka a džusů a také plechovky od nápojů jako jsou piva či energetické nápoje, vymyté plechovky, atd.
Ano
Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů a mléčných výrobků i s víčky, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.
Pěnový polystyren v menších kusech.
KOVOVÉ obaly a nápojové kartony
Kovové obaly je možno také odkládat do žlutých kontejnerů, neboť odpad se vozí na dotřiďovací linku, kde se jednotlivé druhy plastů a kovů zvlášť vyseparují.
Žluté kontejnery jsou běžně určeny na plasty, v Příboře rozšířeno : (PET lahve, veškeré plastové obaly kosmetiky a čisticích prostředků, obaly potravin – sáčky, kelímky od jogurtů, tvarohů či pomazánek i s víčky nebo obaly od využívaných léků, nápojové kartony od mléka a džusů a také kovové obaly, spojovací materiál atd.).
Tyto kontejnery mají ovšem omezenou kapacitu, proto je nutné veškeré nádobky, ať už plastové lahve nebo nápojové kartony či plechovky zmáčknout nebo sešlápnout, aby jich tam vlezlo co nejvíce. Buďte, prosím, ohleduplní ke svým spoluobčanům a ukládejte odpady úsporně a jen do určených nádob.
Co se dále děje s vytříděnými plasty?
3 důvody proč třídit plasty:
Ekonomický – za vytříděný obalový odpad obec/město získá odměnu, za nevytříděný odpad obec/město pouze platí.
Ekologický – 50 % vytříděného plastu je obchodovatelná, materiálově využitelná surovina. Druhá polovina se používá jako alternativní palivo.
Potenciální – vstupní surovina je pro další vývoj nových zpracovatelských technologií nezbytně nutná.