Obsah
Vysloužilá elektrozařízení patří na sběrná místa
Ochota třídit elektroodpad roste
Pryč jsou doby, kdy lidé vyhazovali vysloužilé elektrospotřebiče do popelnic na komunální odpad nebo v horším případě do volné přírody na černé skládky. Stále více lidí si totiž uvědomuje, že to, jak žijeme, můžeme do značné míry ovlivnit my sami. Třeba tím, že začneme ještě důsledněji třídit odpad z domácností.
Ochota občanů aktivně se podílet na recyklaci elektroodpadu roste. Ekologické smýšlení a ochota třídit elektroodpad je znát i na celkovém objemu sebraných a recyklovaných elektrozařízení. V roce 2023 se v České republice prostřednictvím kolektivního systému EKOLAMP podařilo sebrat 4952 tun světelných zdrojů, velkého a malého elektra.
Ze sebraných elektrozařízení se po recyklaci k dalšímu využití předá kolem 90 % materiálů. Získané kovy, plasty či sklo pak slouží k další výrobě, případně jako technický materiál. Díky pečlivému sběru se navíc zabrání znečištění přírody, ke kterému by mohlo dojít, pokud by se škodlivé látky z nerecyklovaných zařízení dostaly do půdy nebo vody.
V Příboře můžete vysloužilá elektrozařízení odevzdat na Sběrný dvůr Točna Příbor, který se nachází na Štramberské ulici 1688, je otevřen (Po, Stř, Pá 8-11, 12-17, So 7-12). Sběrný dvůr je dostupný jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce. Světelné zdroje a malá el. zařízení dále pak lze odevzdat na radnici MÚ Příbor - náměstí S. Freuda 19, v budově Technických služeb města Příbora – Štramberská 483 nebo v obchodě Hruška na Místecké ulici, v elektro obchodě na ul. Dukelské při nákupu nových. Na těchto místech mohou občané také odevzdávat veškeré světelné zdroje a použité baterie.
Zpětný odběr světelných zdrojů a dalších elektrozařízení pro Příbor zajišťuje neziskový kolektivní systém EKOLAMP. Ten se zaměřuje na zpětný odběr světelných zdrojů (lineární i kompaktní zářivky, výbojky, halogenové, wolframové i LED žárovky) a velkých i malých elektrozařízení (domácí spotřebiče, spotřební elektronika, zařízení reprodukující zvuk či obraz, elektrické a elektronické nástroje, hračky či vybavení pro volný čas a sport). Rovněž zajišťuje i sběr malých zařízení IT a telekomunikačních zařízení. Více informací získáte na stránkách www.ekolamp.cz.
Buďme zodpovědní a mysleme ekologicky, stejně jako dříve někteří šlechtici
Mnozí z nás vnímají pojmy jako ekologie, společenská odpovědnost nebo ochrana životního prostředí jako něco moderního a líbivého, s čím přicházejí eko-nadšenci v posledních letech. To je však velký omyl. Ochranou přírody se lidé začali zabývat již v průběhu 19. století.
Naši předci sice tehdy nepoužívali termíny „ekologie“ a „společenská odpovědnost“, uvědomovali si ale, že se krajina v Česku v průběhu staletí v důsledku lidské činnosti podstatně změnila k horšímu.
Osvícení šlechtici proto začali na svých panstvích zřizovat přírodní rezervace, kde bylo zakázáno hospodařit a obdělávat půdu. Nejstarším chráněným územím v Česku a zároveň i nejstarší přírodní rezervací v pevninské Evropě je Žofínský prales, vyhlášený roku 1838 na panství Buquoyů.
V dnešní době nestačí jen chránit přírodu tím, že vyhlásíme chráněná území. Musíme dělat i další kroky, a to především omezovat plýtvání a efektivněji využívat stávající zdroje.
Například firmy se snaží šetřit energiemi, a to nejen z ekonomických důvodů, ale také proto, aby chránily ubývající přírodní zdroje. Stává se to součástí jejich ESG strategie. V provozech využívají úsporné osvětlení, budovy jsou zateplovány a čím dál více dokumentů existuje jen v elektronické podobě. Tiskne se jen to, co je opravdu nezbytné.
Správnou recyklací obce ušetří
Stejně odpovědně se chovají i města a obce. Rekultivují zanedbané plochy, ze svých rozpočtů přispívají na zachování linkových autobusů a vlaků, investují do úspornějšího veřejného osvětlení a motivují spoluobčany k důslednému třídění odpadů.
Recyklace může pro obce znamenat důležitou úsporu. Zatímco netříděný odpad musí obec předat specializované firmě, která si za jeho likvidaci nechá dobře zaplatit, zpětný odběr elektrozařízení nabízejí kolektivní systémy zcela zdarma.
Zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení a jejich následná recyklace se vyplácejí hned dvakrát: umožňují totiž opětovně využít materiály a šetřit přírodní zdroje. Navíc recyklace zamezí úniku škodlivých látek (například rtuti ze zářivek) do životního prostředí.
Zpětný odběr elektrozařízení včetně světelných zdrojů pro naše město Příbor zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v České republice vytvořil hustou síť sběrných míst. Zároveň zajišťuje přepravu sběrných nádob k recyklaci. Díky tomu ušetří Příbor finanční prostředky, které bychom jinak museli utratit na likvidaci nebezpečných odpadů.
Žárovky do koše nepatří
V domácnostech už v posledních letech klasické žárovky postupně mizí a nahrazují je úsporné světelné zdroje, zejména LED žárovky, případně kompaktní úsporné zářivky. Jejich předností je, že vydrží svítit mnoho let a spotřebují až o 90 % méně elektřiny než klasické žárovky. Všechny žárovky obsahují užitečné druhotné suroviny, proto, když doslouží, je potřeba odevzdat je k odborné recyklaci, kterou zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP.
Zářivky, jak trubicové, tak kompaktní, navíc obsahují malé množství toxické rtuti a při uložení většího množství na skládkách komunálního odpadu by mohlo dojít k únikům rtuti nejen do ovzduší. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť transformuje do organické formy, která je obzvláště nebezpečná pro nervovou soustavu lidí i zvířat.
EKOLAMP se postará i o klasické žárovky a ostatní vysloužilé elektro
Od roku 2005 je EKOLAMP jedničkou v péči o světelný elektroodpad. Od roku 2019 se však stará také o vysloužilé malé i velké domácí spotřebiče. Podle pravidel platných od ledna 2021 spadají do zpětného odběru rovněž klasické přímo žhavené žárovky včetně halogenových, jejichž sběr provádí EKOLAMP v rámci zpětného odběru dříve sbíraných světelných zdrojů.
Kam s nefunkčním elektrozařízením?
Vysloužilé žárovky či nefunkční elektrozařízení je třeba odnést do sběrného dvora, nejbližší prodejny elektra či do označených sběrných nádob, které se nacházejí na řadě míst po celé České republice.
Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci starého elektra se dozvíte na www.ekolamp.cz.
Sběrný dvůr Točna Příbor, který se nachází na Štramberské ulici 1688, je otevřen (Po, Stř, Pá 8-11, 12-17, So 7-12). Sběrný dvůr je dostupný jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce.
Obyvatelé našeho města mohou nefunkční malá i velká elektrozařízení také zdarma odevzdávat na dvoře Technických služeb města Příbora – Štramberská 483, malá zařízení dále pak na radnici MÚ Příbor - náměstí S. Freuda 19 nebo v obchodě Hruška na Místecké ulici, v elektro obchodě na ul. Dukelské při nákupu nových. Na těchto místech mohou občané také odevzdávat veškeré světelné zdroje a použité baterie.
Vysloužilá elektrozařízení patří na sběrná místa Staženo: 29x | 02.02.2024
Ekolamp Staženo: 87x | 14.09.2022
Sběrná místa Staženo: 167x | 07.06.2019
Recyklace – módní záležitost nebo správná věc pro naši budoucnost? Staženo: 158x | 18.03.2019
Nevíte kam s ní? Pomůže vám nová aplikace. Staženo: 221x | 01.02.2019
Toxická rtuť ve svítidlech Staženo: 290x | 27.04.2018
Sběr svítidel Staženo: 230x | 27.04.2018